Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszą formą nabywania i poszerzania firmowej floty aut był leasing. Jednak pewne wady takiego sposobu finansowania samochodów sprawiają, że coraz chętniej przedsiębiorcy decydują się na wynajem długoterminowy dla firm. Czym się wyróżnia najem długoterminowy samochodów? Najważniejsze informacje znajdziesz właśnie w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Najem długoterminowy samochód jako coraz popularniejsza forma nabycia floty
Chwytliwe określenie, jakim jest wynajem długoterminowy dla firm, to tak naprawdę sposób finansowania, często znany pod skrótem CFM (ang. Car Fleet Management).
Na nabycie samochodu za pomocą umowy najmu decydują się zwłaszcza międzynarodowe korporacje, zatrudniające powyżej 100 osób. Widać również na rynku motoryzacyjnym, że od kilku lat najem długoterminowy samochodów interesuje również zarówno właścicieli małych, jak i średnich przedsiębiorstw.
Zdarza się również, że po weryfikacji korzyści na długoterminowy wynajem samochodów decydują się osoby, które prowadzą tzw. jednoosobową działalność gospodarczą.
Najem długoterminowy samochód a leasing
Tak naprawdę najem długoterminowy samochodów to leasing operacyjny, który zapewnia częściową i lub pełną obsługę floty. Zakres można z łatwością dostosować do potrzeb klienta. Nasuwa się zatem pytanie, jak w praktyce odbywa się najem długoterminowy? Samochód jest dostępny w momencie opłacenia podmiotowi wynajmującemu konkretnej kwoty za użytkowanie. W ramach kosztów najem długoterminowy samochodów zapewnia również właścicielowi:
- Ubezpieczenie,
- Usługę likwidacji szkód
- Wymianę opon,
- Serwis części motoryzacyjnych.
Wynajem długoterminowy dla firm – dlaczego warto?
Z pewnością zastanawiasz się, co sprawia, że tak popularny jest najem długoterminowy? Samochód dostępny w formie najmu to ciekawa propozycja, która pozwala uwolnić właściciela z kosztów obsługi samochodu.
Co więcej, zapewnia również auto zastępcze na czas naprawy awarii. Istotną zaletą jest to, że długoterminowy wynajem samochodów można zaklasyfikować jako koszty uzyskania przychodu.