Od czego zacząć? SYMA - pierwszy dron

Producent dronów SYMA od wielu lat przyzwyczaił nas do częstych premier nowych zabawek. Dzięki temu rodzina tych urządzeń latających jest bardzo duża, a oferta szeroka: od małych mieszczących się w dłoni quadrolotów jak mini dron SYMA X20, którym bez przeszkód można latać po mieszkaniu, przez średniej wielkości zabawkowe statki powietrzne idealne dla dzieci np. SYMA X23W z łopatkami wirników wykonanymi z elastycznego tworzywa odpornego na złamanie,  po wyposażone w kamerę i liczne zaawansowane funkcje maszyny (np. SYMA W1 PRO Explorer z dwoma kamerami – dolną i przednią 4K z silnikiem bezszczotkowym) mogące służyć jako obiekt treningowy dla osób, które w przyszłości chcą latać profesjonalnie na nieco większych i droższych maszynach – ale nie chcą ryzykować kosztownym uszkodzeniem na początku nauki latania.

Funkcje, które każdy operator drona powinien znać

Drony te wyposażone są szereg licznych funkcji, które sprawiają, że sterowanie jest łatwiejsze, bardziej efektywne oraz daje więcej radości, jak np. funkcja obrotów w powietrzu o 360 stopni (hit dla dzieci!), autopowrót do miejsca startu czy tryb śledzenia operatora i wiele innych.

Poniżej przygotowaliśmy dla was opis funkcji w które wyposażone są drony SYMA (ale nie tylko, funkcje te możecie znaleźć we wszystkich dronach różnych producentów – realizacje różnić się będą szczegółami).

One key take off/landing – start i lądowanie drona jednym przyciskiem

Naciskasz jeden przycisk - dron wzbija się w powietrze, naciskasz drugi i delikatnie obniża swój lot, aż bezpiecznie wyląduje. Bardzo przydatna funkcja zdecydowanie usprawniająca operowanie dronem. Zarówno dla początkujących operatorów, redukując możliwość popełnienia błędu, gdy zabawka znajduje się tuż nad ziemią w czasie startu lub lądowania, jak również bardziej zaawansowanym miłośnikom dronów obniżając prawdopodobieństwo spowodowania kolizji z podłożem.

One key return – samoczynny powrót drona do miejsca startu

Drony SYMA wyposażone w funkcję powrotu zapamiętują pozycję GPS startu. Gdy chcemy zakończyć lot drona, naciskamy przycisk wyzwalający funkcję „One key return”, a dron samoczynnie bez udziału operatora powróci do miejsca z którego wystartował. Nie musimy martwić się o bezpieczne dolecenie i wylądowanie – dron sam zadba o swoje bezpieczeństwo.

Auto-hovering – obraz z kamery bez zakłóceń

Drony SYMA standardowo wyposażone są w 6-osiowy żyroskop, dzięki któremu utrzymują stabilną poziomą pozycję podczas lotu oraz podczas wiszenia w miejscu. Produkty wyposażone w funkcję Auto-hovering posiadają dodatkowo bardzo czuły czujnik ciśnienia atmosferycznego, który uzupełniająco stabilizuje drona, a co za tym idzie znacząco poprawia jakość nagrania z kamery. Włączając tę funkcję możemy oczekiwać pozbycia się efektu rozmycia obrazu i kołyszącego się kadru.

Headless mode – leć zawsze przed siebie

W standardowym trybie sterowania aby wykonać zwrot lecącego do przodu drona o 90 stopi w lewo musimy puścić przycisk „Do przodu”, przyciskiem „W lewo” wykonać zwrot i ponownie wcisnąć przycisk „Do przodu”. W efekcie dron leci z perspektywy operatora w lewo, mimo, że sterowany jest do przodu. W związku z tym operator sterujący dronem z ziemi musi wciąż czuwać nad tym, w którą stronę skierowana jest „głowa” (ang. head) drona i wyzwalać ruchy uwzględniając tę orientację. I tak, dron skierowany czołem w stronę operatora wykona zwrot w lewo (patrząc z perspektywy operatora) dostając polecenie zwrotu w prawo. W trybie Headless sterowanie zostaje uproszczone z punktu widzenia operatora sterującego z ziemi: wciskając polecenie „do przodu” dron poleci do przodu, wciskając „w lewo” dorn wykona zwrot i poleci w lewo, a wciskając „do tyłu” dorn zacznie zmierzać w naszą stronę, itd.

Navigation lights – już zmierzcha, musimy wracać… co? Wcale nie musimy!

Masz ochotę polatać, ale zaczęło już się ściemniać? Nic straconego. Włączasz światła i w powietrze! Oprócz tego, że dostajemy możliwość zabawy dronem nawet po zapadnięciu zmroku to wygląda to bardzo efektownie. W zależności od modelu: migające i kolorowe lub świecące stałym strumieniem jednokolorowe podświetlenie pozwoli na wydłużenie zabawy niezależnie od pory dnia.

360 Flip – efektowne obroty w powietrzu

Obroty o 360 stopni zapewniają super zabawę a także pozwalają na jeszcze lepszą naukę koordynacji w sterowaniu dronem. Nie tylko wygląda to efektownie, ale również efektywnie po kilku próbach z pewnością podniesie umiejętności operatora.

Flight plan – Plan lotu

Wyzwolenie funkcji „Plan lotu” możliwe jest jedynie z poziomu aplikacji SYMA FLY, której pobranie dostępne jest na stronie producenta w wersji na Android lub iOS. Funkcja pozwala na graficzne zadanie dronowi drogi do przebycia: narysuj za pomocą palca w aplikacji dowolny tor lotu, naciśnij przycisk „Go” a dron samoczynnie rozpocznie podróż po dokładnie zadanej przez operatora ścieżce. W urządzeniach wyposażonych w moduł GPS dodatkowo możliwe jest zadawanie miejsca destynacji na mapie.

Waypoint flight – lot od punktu do punktu

Funkcja bardzo podobna do „Flight plan” z tym, że drogę dronowi zadajemy wybierając punkty. Dron rozpoczyna samoczynną podróż od punktu do punktu. Dodatkowo w modelach wyposażonych w moduł GPS możemy zadawać punkty na mapie.

Obstacle avoidance mode – wsparcie operatora przez samoczynne unikanie kolizji

Drony z natury rzeczy narażone są na uszkodzenia wynikające z kolizji z innymi obiektami, ścianami, słupami, czy setkami innych przeszkód, które mogą znaleźć się na ich drodze. Często taka kolizja może oznaczać większe lub mniejsze uszkodzenia, a na pewno przerwanie dobrej zabawy. Tu z pomocą przychodzi tryb unikania przeszkód (Obstacle avoidance mode) – dron wykryje zbliżanie się do przeszkody i zwinnym ruchem samoczynnie uniknie zderzenia.

Auto landing when bat. down – samoczynne wyzwolenie lądowania przy niskim stanie naładowania baterii

Operator zazwyczaj informowany jest o zbliżającym się rozładowaniu baterii na różne sposoby: migające diody LED na dronie lub informacja dźwiękowa lub wizualna na kontrolerze lub w aplikacji. Funkcja automatycznego lądowania uruchamiana jest właśnie w takich przypadkach – dron wykrywa krytycznie niski poziom naładowania baterii i niezależnie od poleceń wydawanych przez operatora rozpoczyna delikatne obniżanie pułapu, aż do wylądowania. W przeciwieństwie do funkcji „Auto return” dron nie wróci do miejsca z którego wystartował, ale podejdzie do lądowania w miejscu w którym aktualnie się znajduje. Owszem, może się zdarzyć, że wyląduje na dachu nielubianego sąsiada, ale zawsze lepsze to, niż całkowite rozładowanie baterii  w powietrzu i upadek z wysokości.

Auto return when signal loss – rozłączenie transmisji to już nie problem

Funkcja występująca w modelach wyposażonych w moduł GPS – dron w przypadku rozłączenia sygnału zdalnego sterowania, np. w wyniku przekroczenia granicy maksymalnego zasięgu będzie próbował wrócić do miejsca w którym ten sygnał był silny, a jeśli to się nie uda to niezwłocznie powróci do miejsca z którego wystartował.

Human Tracking – dron podąża w ślad za operatorem

Gdy odległość między dronem, a telefonem zwiększy się powyżej 10 metrów, dron zacznie podążać w kierunku telefonu. Trzymając włączoną aplikację w telefonie w kieszeni możemy uzyskać efekt śledzenia. Szczególnie przydatne, gdy chcemy np. nagrać siebie biegnących ścieżką lub po plaży.

GPS Tracking

Niektóre modele dronów SYMA wyposażone zostały w moduł GPS. Dron po załączeniu poszukuje łącza z satelitą i określa swoje położenie. Dzięki temu położeniu operator ma do dyspozycji szereg funkcji specjalnych do których niezbędna jest orientacja w terenie, takich jak automatyczny powrót do punktu startu czy zadawanie konkretnej destynacji.

Circle flight – obejrzyj obiekt dokładnie z każdej strony

Wskazujemy dronowi punkt, a on samoczynnie rozpoczyna lot kołowy wokół tego punktu na określonej wysokości. Przydatna funkcja do kręcenia ujęć kamerą inspekcyjną lub slowmotion.

FPV real time transmission

Instalując aplikację otrzymujemy podgląd w czasie rzeczywistym z kamery drona na naszym telefonie. Możemy poczuć się jak pilot siedzący w kokpicie i obserwować świat z lotu ptaka. Poza tym jest to idealne narzędzie, jeśli chcemy poćwiczyć trudną sztukę precyzyjnego latania inspekcyjnego lub wyścigowego, które później będziemy mogli wykorzystać w droższych, profesjonalnych urządzeniach.

Sterowanie przez aplikację

W instrukcji obsługi znajdziemy kod QR, który po zeskanowaniu przeniesie nas do strony pobierania aplikacji Syma FLY dostępnej w wersji na Android oraz iOS. Dostajemy aplikację służącą do sterowania naszym dronem, a także stanowiącej dostęp do funkcji specjalnych, których wyzwolenie jest niemożliwe z kontrolera.

Electronic fence – bezpieczeństwo drona przede wszystkim

Szczególnie przydatne narzędzie dla początkujących operatorów. Dron posiada zaprogramowane wirtualne „ogrodzenie” poza które nigdy nie wyleci wskutek błędu operatora. Ustalona zostaje maksymalna wysokość i odległość od operatora i dron porusza się tylko w tych granicach, a jeśli wysterujemy jego pozycję poza ten wirtualny obszar, nastąpi wstrzymanie ruchów oddalających.